Pomoc dětem ve válečných konfliktech

Více než 460 milionů dětí žije v zemích, kde probíhá válka nebo jiné násilné konflikty a přímo či nepřímo na ně její důsledky doléhají. Často jsou nuceny opustit své domovy a mnohé z nich zůstávají vysídleny celé dětství. Některé z nich osiřely nebo jsou odděleny od rodiny. Často musí pracovat místo toho, aby chodily do školy. Nezřídka musí čelit násilí. Jsou zmrzačené, nemocné a podvyživené. Podmínky, ve kterých žijí jsou katastrofické. Tyto děti jsou odsouzeny prožít celé své dětství ve strachu a beznaději.

CARE spolu s partnery pomáhá dětem postiženým válkami na Ukrajině, v Gaze, Sýrii, Súdánu a Jemenu.

Zdroj: Save the children

Přehrát video

Chci dát rychlý příspěvek

Děti v uprchlických táborech

Počet dětí nuceně vysídlených z domovů se v posledním desetiletí zdvojnásobil na 44 milionů. Válka v Gaze vyhnala z domovů 1 milion dětí. Na Ukrajině opustily zemi 2 miliony dětí a více než 1 milion dětí bylo vysídleno do uprchlických center v rámci Ukrajiny. Vnitřně vysídlené ti a děti uprchlíků často patří k těm nejzranitelnějším. Mnohé nemají přístup ke vzdělání a zdravotní péči. Chybí jim běžné očkování a sociální ochrana. Většina dnes vysídlených dětí stráví celé své dětství v uprchlických táborech a nezažijí tak dětství, které je pro jejich další vývoj tak důležité. 

Zdroj UNICEF 

Video – děti ze Za’atari – největšího syrského uprchlického tábora. Z 83 400 uprchlíků v tomto táboře je 55 % dětí. 

Vzdělávání dětí ve válečných konfliktech

Na konci minulého roku jsme vyzpovídali dvanáctiletou Sidel, která nyní žije v severozápadní Sýrii poblíž Idlíbu. Od vypuknutí války v Sýrii v roce 2011 byla pětkrát vysídlena. Kvůli válce byla nucena na tři roky přerušit školní docházku. Podělila se s námi o to, jak těžké bylo vrátit se do školy a jak se jí podařilo překonat strach a zapojit do školního života. Její vzkaz dívkám na celém světě, které žijí ve válečných podmínkách je 

 „Musíme se postavit všem překážkám, protože jsme ještě velmi mladé a dlužíme si jít za svými sny. Máme před sebou dlouhý život“! 

Sidel podporují organizace Ihsan Relief and Development a CARE prostřednictvím mobilních ochranných týmů, které nabízejí volnočasové aktivity pro syrské děti ve školách v Idlibu. 

Podvýživa dětí ve válečných konfliktech

15. dubna uplynul rok od vypuknutí války v Súdánu, který nechává miliony lidí, zejména dětí, v beznaději. Téměř 18 milionů lidí čelí akutnímu nedostatku potravin. Podle dostupných zpráv trpí podvýživou již více než 700 000 dětí, přičemž toto číslo by se do konce roku mohlo zvýšit až na 3,5 milionu. Podle odhadů zemře v táboře Zamzam v severním Dárfúru každé dvě hodiny jedno dítě.

CARE podporuje více než 83 zdravotnických zařízení v šesti súdánských státech, kde poskytuje životně důležité zdravotní a výživové služby.

Zdravotní péče a sanitce vody ve válečných konfliktech

Jemen od roku 2015 sužuje občanská válka, jejíž důsledkem je v zemi jedna z největších humanitárních krizí na světě. Pomoc potřebuje víc než 21.5 milionu lidí, z toho 15 % tvoří děti. Problémem je nejen nedostatek jídla a výživy, ale taky čisté vody a zdravotní péče. Politická situace buď omezila nebo zcela ochromila velkou část infrastruktury. Nedostatek pitné vody vede k tomu, že lidem nezbývá než využívat škodlivých vodních zdrojů. Tím se vystavují riziku šíření cholery, která zasahuje převážně zranitelnou část populace – zejména pak oblasti, kde je vysoká koncentrace vnitřně vysídlených lidí v důsledku přetrvávajícího konfliktu. 

 CARE dlouhodobě pomáhá ve 14 jemenských provinciích. 

Psychosociální a sociální pomoc dětem ve válečných konfliktech

Tříletá Daria z Ukrajiny měla proti jiným dětem „štěstí“. Nepřišla totiž ve válce jako mnoho dalších o rodiče. 

Kvůli děsivým vzpomínkám ale přestala mluvit a často křičí ze spaní. „Mám teď velký sen, uslyšet svou dceru jednoho dne znovu mluvit a třeba se i smát,” říká její zoufalá maminka Natalia.  

V rámci humanitární pomoci civilistům na Ukrajině je vždy poskytována psychosociální pomoc dětem i dospělým.

Finanční pomoc dětem ve válečných konfliktech

Adip (15) přišel o nohu, když šlápnul na minu. „Moc si toho nepamatuji. Upadl jsem do bezvědomí a probudil se až v nemocnici,“ říká. „Dřív jsem hrál fotbal a chybí mi to. S protézou můžu chodit, ale ne moc dlouho.“ 

CARE podporuje jeho rodinu peněžitou pomocí (288 000 jemenských riálů, přibližně 530 USD, po dobu šesti měsíců), za kterou nakupují především potraviny.  

Pomáhejte s námi a dejte dětem naději na lepší budoucnost.

Děti jsou nejméně zodpovědné za ozbrojené konflikty, ale nejvíce trpí jejich krutými následky. Vaše pomoc může zajistit, aby děti vyrůstající ve válkou zmítaných zemích měly přístup k bezpečné vodě, dostatečně výživné stravě, zdravotní péči, vzdělání a ochraně, kterou tak zoufale potřebují.

Děkujeme.

Chci dát rychlý příspěvek

Pomáhejte s námi
Objevte ještě další oblasti, kterým se v CARE věnujeme

Již 79 let podporuje CARE lidskou důstojnost a okamžitě reaguje na krize a humanitární katastrofy

Rozbitá okna, spadlé střechy nebo zbořené zdi po bombardování. Tak vypadá zhruba čtvrtina obytných domů na Ukrajině. V létě se v nich přežít dalo, v zimě to je ale zcela nemožné.

Po uplynutí několika měsíců od útoků ze 7. října a následného konfliktu, je CARE vážně znepokojena rostoucí mírou hladu a katastrofálními podmínkami, kterým v Gaze čelí těhotné ženy a matky s novorozenci.

Klimatické změny v Zambii znamenají extrémní vedra, která znemožňují úrodu, nebo ničivé povodně, které berou domovy.

Už odcházíte?

Ve válečných zemích žije více než 460 miliónů dětí.

I malá částka pomůže zajistit jim lepší život.

Děkujeme.

1. Informace o daru:

Chci darovat:
Jak často chci darovat:

2. Kontaktní informace:

Jméno:*
Příjmení:*
E-mail:*
Telefon:*
Ulice a ČP:*
Město:*
PSČ:*

Ve válečných zemích žije více než 460 miliónů dětí.

I malá částka pomůže zajistit jim lepší život.

Děkujeme.