Šest příkladů
jak klima diskriminuje ženy

Klimatická změna diskriminuje – Šest příkladů jak klima diskriminuje ženy

V mnoha částech světa jsou ženy a dívky v důsledku změny klimatu více ohroženy genderově podmíněným násilím a jejich zranitelnost se zvyšuje. Změna klimatu není jen ekologickou, ale také sociální krizí. Klimatická a genderová spravedlnost jdou ruku v ruce.

1

Násilí na ženách a změna klimatu

Valentina navštěvuje centrum CARE pro ženy ve Rwandě, kde si ženy mohou s facilitátorem individuálně promluvit o svých zkušenostech a získat rady ohledně služeb souvisejících s genderově podmíněným násilím (GBV).

Problém:
Změna klimatu zhoršuje násilí na základě pohlaví (GBV). V
regionech, jako je Somálsko, výzkum CARE ukázal, že dopady změny
klimatu donutily dívky opustit školu, což je vystavilo riziku
nebezpečných tradičních praktik, jako jsou předčasné sňatky a
mrzačení ženských pohlavních orgánů (FGM). V místech, jako je
Nepál a Rwanda, se v důsledku dopadů klimatu vyskytuje více
případů hrubého násilí.

 

Řešení:
Zavést adaptační opatření zohledňující genderové aspekty a zaměřit se na regiony nejvíce postižené změnou klimatu. Ženy a dívky jsou první a nejvíce postižené změnou klimatu. Nevzdávají se však. Celá nová generace žen a dívek se přizpůsobuje nové tvrdší klimatické realitě, aby přežila a prosperovala.

Foto: Peter Caton/CARE
2

Změna klimatu a její vliv na zdroje obživy z hlediska rovnosti mezi ženami a muži

Vinia Kafulo se stará o svůj sluncem vyprahlý pozemek ve vesnici Limbuwa B v Zambii.

Problém:
Ženy, zejména v rozvojových regionech, jsou do značné míry závislé na odvětvích citlivých na klima, jako je zemědělství. V Africe produkují ženy přibližně 70 % všech potravin. Nepříznivé účinky změny klimatu ale ohrožují jejich výnosy a tím i potravinovou jistotu jejich komunit.

 

Řešení:
Podpořte iniciativy, jako je „ClimateHeroines“ organizace CARE, která se snaží posílit postavení žen prostřednictvím školení v udržitelných zemědělských technikách a poskytováním zdrojů, které zajistí nejen jejich zdroje obživy, ale také potravinovou jistotu celých komunit.

Foto: Peter Caton/CARE
3

Vysídlování způsobené klimatickými změnami

Mnoho žen s dětmi bylo vyhnáno ze svých domovů v důsledku změny klimatu. Sucho ve východní Africe, kde již šest sezón neprší, způsobilo nový příliv uprchlíků ze Somálska, kteří překračují hranice do Keni, aby se usadili v uprchlickém táboře v Dadaabu.

Problém:
Změna klimatu vede k vysídlování a ženy, které patří k nejzranitelnějším skupinám, často čelí nejtěžším výzvám právě během migrace. Během těchto strastiplných cest jsou často ohrožena jejich práva, bezpečí a životní podmínky.

Řešení:
Zavedení metod zaměřených na rovnost žen a mužů a na lidská práva k řešení vysídlení způsobeného klimatickými změnami. Uznání žen jako hlavních účastnic tohoto procesu zajistí, že jejich specifické potřeby a práva budou zohledňovány ve strategiích zajištění nového domova v důsledku klimatických změn.

 

 

Foto: Sarah Easter/CARE
4

Nerovné zastoupení při jednáních o klimatu

Účastnice pochodu #March4Women za rovnost žen a mužů a klimatickou spravedlnost v Londýně dává najevo své pocity.

Problém:
Zastoupení žen v celosvětových jednáních o klimatu je šokujícím způsobem nízké. Průměrné zastoupení žen v globálních klimatických orgánech se pohybuje kolem 33 %. To znamená, že řešení mohou postrádat genderovou perspektivu, což vede k neadekvátním výsledkům.

Řešení:
Potřebujeme posun směrem k rovnému zastoupení v orgánech zabývajících se klimatem. Rovné zastoupení znamená začlenění jedinečných zkušeností žen do úsilí o řešení klimatických problémů.

Foto: Julie Edwards/CARE
5

Financování opatření v oblasti změny klimatu s ohledem na rovnost žen a mužů

Kamla obdržela rozvojovou pomoc od CARE. Ta zahrnovala školení techniky, 500 kilogramů osiva pšenice, hnojivo, možnost zapojit se do aktivity „peníze za práci“ a peněžní pomoc na nákup a instalaci zavlažovacího systému.

Problém:
Pouze 2,9 % finančních prostředků na rozvoj v oblasti klimatu považuje rovnost žen a mužů za svůj hlavní cíl. To znamená, že většina rozvojových fondů přehlíží specifické potřeby a problémy žen v oblastech postižených klimatickými změnami.

Řešení:
Zásadní význam má prosazování strategií financování zohledňujících rovnost žen a mužů. Začleněním genderové analýzy do rozhodování o financování je možné nasměrovat finanční prostředky na iniciativy, které posilují postavení žen a poskytují jim potřebné zdroje.

 

Foto: CARE Sýrie
6

Nedostatek strategií pro řešení klimatu zohledňujících rovnost žen a mužů

Ekvádorská „ekofeministka“ Virginia Remache, 57 let, tráví čas se svou vnučkou Samanthou Simbaña. „Dříve měla sezóna setí data a měsíce. Teď prší, i když pršet nemá.“ Virginia vede svou komunitu, která se v Ekvádoru snaží přizpůsobit dopadům klimatických změn. Aby jim pomohla, vytvořila CARE v její provincii vůbec první agroekologickou školu pro ženy.

Problém:
Navzdory jasným důkazům o tom, že dopady změny klimatu jsou rozdílné z hlediska pohlaví, zůstává mnoho řešení v oblasti klimatu genderově slepých a nezohledňuje, jak strategie ovlivňují muže a ženy.

Řešení:
Na všech úrovních tvorby klimatické politiky upřednostňujte strategie zohledňující genderové aspekty. Od občanských hnutí až po globální konference musí hlasy, zkušenosti a poznatky žen utvářet příběh a řešení.

Foto: Ana Maria Buitron/CARE

Jak můžete podpořit tyto ženy a dívky a zapojit se do akce? 

1. Informace o daru:

Chci darovat:
Jak často chci darovat:

2. Kontaktní informace:

Jméno:*
Příjmení:*
E-mail:*
Telefon:*
Ulice a ČP:*
Město:*
PSČ:*

Ve válečných zemích žije více než 460 miliónů dětí.

I malá částka pomůže zajistit jim lepší život.

Děkujeme.